HaberinSesiyiz – Haber Merkezi

Viranşehir aşırı yükü taşıyamayan elektrik iletim kablosu yandı

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kaçak elektirik tüketimi sebebiyle Aşırı yükü taşıyamayan elektrik iletim kablosu yandı, kayıt dışı (Kaçak elektrik) tüketim kaynaklı aşırı yüklenme sonucu iletim kablosunun yanmasına sebep oldu. Havaların soğumaya başlaması ile birlikte elektrikli ısıtıcılarla ısınma alışkanlığının hayli yaygın olduğu Viranşehir’de günde ortalama 2 trafo, aşırı yüklenmeye dayanamayarak yanıyor. Kentte son 1 ay içerisinde tam […]

Viranşehir aşırı yükü taşıyamayan elektrik iletim kablosu yandı
14 Aralık 2019 - 15:43 'de eklendi.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kaçak elektirik tüketimi sebebiyle Aşırı yükü taşıyamayan elektrik iletim kablosu yandı, kayıt dışı (Kaçak elektrik) tüketim kaynaklı aşırı yüklenme sonucu iletim kablosunun yanmasına sebep oldu.
Havaların soğumaya başlaması ile birlikte elektrikli ısıtıcılarla ısınma alışkanlığının hayli yaygın olduğu Viranşehir’de günde ortalama 2 trafo, aşırı yüklenmeye dayanamayarak yanıyor. Kentte son 1 ay içerisinde tam 56 trafo, ısınmak için israf boyutunda elektrik harcanması nedeniyle yandı.
Özelleşme sonrasında Şanlıurfa ve ilçelerine elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle EDAŞ’ın yöredeki Kayıt dışı elektrik kullanımının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğu bahse konu ilde ve ilçelerde, bu nedenle yer yıl tüketilen toplam 20 milyar kWH elektriğin yaklaşık 12 milyar kWH’si israf ediliyor. Bu yüzden de yaz aylarında tarımsal sulama, kış aylarında da elektrik ile ısınma yüzünden yaşanan aşırı tüketime trafolar dayanmayarak bir bir yanıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Sinan ;

    Her gün elektrik gidiyor.

    14 Aralık 2019 18:42